ako-spravne-vykonat-zmenu-konatela

Ako správne vykonať zmenu konateľa v spoločnosti?

Zmena konateľa sa najčastejšie uskutočňuje z jeho vlastnej iniciatívy. Vo väčšine prípadov býva konateľ aj spoločníkom (vlastníkom) firmy, avšak nemusí to tak byť vždy. Pri väčších firmách konateľ zvykne plniť rolu manažéra a za svoju činnosť dostáva odmenu konateľa. Ak chceme ukončiť jeho pôsobenie vo firme alebo ak sám prejaví záujem odísť, je potrebné konateľa odvolať alebo vymeniť.

Zánik funkcie konateľa je možné dosiahnuť aj inými, menej častými spôsobmi. Patrí sem zánik funkcie konateľa v dôsledku:  

  • uplynutia funkčného obdobia
  • dohody
  • jeho smrti
  • zániku spoločnosti
  • obmedzenia spôsobilosti na právne úkony

Zmena konateľa pozostáva z dvoch krokov. Prvým krokom je odvolanie súčasného konateľa, druhým krokom je vymenovanie nového konateľa. V praxi sa tieto kroky zvyčajne vykonávajú súčasne. Podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník je valné zhromaždenie oprávnené vymenovať a odvolať konateľa.

Dokumentom z rozhodnutia valného zhromaždenia je zápisnica alebo v prípade, že firma má len jedného spoločníka, rozhodnutie jediného spoločníka, ktorý v takom prípade nahrádza valné zhromaždenie. V zápisnici alebo rozhodnutí je potrebné starého aj nového konateľa identifikovať v rozsahu: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu. Podpisy na tomto dokumente musia byť úradne overené u notára alebo na matrike.

Momentom rozhodnutia valného zhromaždenia nadobúda zmena konateľa účinnosť. Z právneho hľadiska je teda konateľ vymenený k dátumu uvedenému v zápisnici alebo rozhodnutí. Na úplnú a zákonnú realizáciu zmeny je však potrebné vykonať ešte niekoľko ďalších krokov.

Ďalším nevyhnutným dokumentom, ktorý je potrebné vypracovať, je podpisový vzor konateľa. Tento dokument obsahuje identifikačné údaje novovymenovaného konateľa, spolu s jeho podpisom. Podpis konateľa na tomto dokumente musí byť rovnako úradne overený.

Následne môžete pristúpiť k zmene konateľa v obchodnom registri. Hoci nový konateľ môže začať vykonávať svoju činnosť už odo dňa jeho vymenovania, je vašou povinnosťou zabezpečiť, aby sa táto zmena premietla aj v obchodnom registri. V opačnom prípade vám hrozí sankcia až do výšky 3 310 €.

Formulár sa vypĺňa elektronicky na predpísanom tlačive, v ktorom je potrebné identifikovať odvolaného aj novovymenovaného konateľa. Tento formulár spolu s rozhodnutím valného zhromaždenia a podpisovým vzorom konateľa je potrebné podpísať občianskym preukazom s kvalifikovaným elektronickým podpisom vo formáte asice.

Následne sa prihlásite na portál slovensko.sk pomocou občianskeho preukazu s čipom. V pravom hornom rohu kliknete na možnosť „nájsť službu“. Vyhľadáte „Podávanie návrhu na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri“. Otvorí sa formulár, do ktorého nahráte podpísané prílohy aj so žiadosťou. Následne formulár elektronicky podpíšete a odošlete. Po odoslaní podania zaplatíte kolok vo výške 50 €, ktorý vám príde do elektronickej schránky. 

Zmenu konateľa je možné vyriešiť aj jednoduchšie a rýchlejšie. Ak nemáte čas na prípravu dokumentov, vyplňovanie formulárov alebo máte problémy s prihlásením do elektronickej schránky cez občiansky preukaz, môžete využiť našu službu, ktorá celý proces zefektívni a uľahčí stačí objednať našu službu s názvom zmena konateľa.

Similar Posts